Generation Lighting Era 44" Ceiling Fan in Matte White - 3ERAR44RZWD
Images may not reflect selected features
(No reviews yet) Write a Review
Product Details
SKU:
SG3ERAR44RZWD
UPC:
Width:
44.00 (in)
Height:
15.00 (in)
View All Products in this Collection
Shipping & Returns
Other Products in this Collection
Adding to cart… The item has been added
Product Description
Additional Product Details
Height
Width
Bulb Type
Number of Bulbs
Bulb Base
Bulbs Included
Bulb Wattage
Bulb Avg Life
Collection
Designer
Rooms
Voltage
Color Temperature
Blade Finish
Light Source
Safety Rating
Lumens
CRI
Airflow
Electricity Use
Airflow Efficiency
Blade Pitch
Blade Quantity
Fan Control
Fan Downrod
Light Kit
Motor Size
Title 24
Base MPN
15.00
A19
2
Medium
Yes
9.00
Era
Monte Carlo
Bathroom, Enclosed Patios/Porches, Garage
120.00V
3000K
Matte White/Matte White
LED
Damp
800.00lm
90
4808CFM
35W
83CFM/W
13°
3
Wall Mount Control, 4-speed, Dimmer and Manual Reverse
4.5"