Visual Comfort Fan Tri Plank 57" Ceiling Fan in Matte White - 3TPKSM57RZW
Images may not reflect selected features
(No reviews yet) Write a Review
Product Details
SKU:
VC3TPKSM57RZW
UPC:
Width:
57.00 (in)
Height:
12.90 (in)
View All Products in this Collection
Shipping & Returns
Other Products in this Collection
Adding to cart… The item has been added
Product Description
Peter Bristol's Tri Plank 57" Ceiling Fan expresses movement through a singular architectural gesture. Each of the three blades extends from a central body in one continuous, planar sweep—formed as if from a single surface. The result is a quiet, commanding presence overhead, combining airflow performance with structural simplicity. Finished in matte white, Tri Plank integrates seamlessly into interiors where geometry and restraint drive the design language.
Additional Product Details
Height
Width
Collection
Designer
Rooms
Voltage
Blade Finish
Material
Safety Rating
Airflow
Airflow Efficiency
Blade Pitch
Blade Quantity
Fan Control
Fan Downrod
Motor Size
Base MPN
12.90
Tri Plank
Peter Bristol
Bedroom, Family Room, Office, Covered Outdoor Patio
120.00V
Washed White Oak
Steel
Damp
6103CFM
203.98CFM/W
16°
3
Smart with Bond Home App, Hand-held Remote, 6-Speed, Reverse
6"
120.0 W X 20.0 H